1-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

1-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi hastalara çok geniş bir alanda hizmet etmektedir. Pek çok cerrahi dalın aksine, bölüm işlev ile görünümü aynı anda düzeltme ve iyileştirme  misyonu ile hareket etmektedir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahiler arasındaki temel fark işlev ve görünümün değişen oranlarıdır. Estetikten rekonstrüksiyona doğru gidildikçe işlevsel düzeltmeler daha ön plana çıkmaktadır.
Estetik Cerrahi
Estetik cerrahi adından da anlaşılacağı üzere yüzün ve vücudun daha güzele olan yolculuğudur. Estetik kavramı çağlar ve kültürler boyunca değişse de, insan vücuduna ait güzellik kriterleri nerdeyse hep aynı kalmıştır ve kişi bu kriterlere ne kadar yakınsa kendini o kadar iyi hissetmektedir. Estetik cerrahi tam da bu noktada devreye girer ve kişiye bu arayışta eşlik eder. Estetik cerrahinin sihri kişinin en uygun ve en güzel seçeneği bulabilmesidir.

BAŞLICA ESTETİK CERRAHİ AMELİYATLAR
 
Burun Estetiği (Rhinoplasty)
Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasty)
Yağ Enjeksiyonu İle Yüz Gençleştirme
Hollywood Yanağı ( Bişektomi) 
Kepçe Kulak Ameliyatı
Gamze Yapımı
Yüz Ve Boyun Germe
Meme Büyütme, Küçültme  Ve Dikleştirme
Kanser Ameliyatından Sonra Meme Yapımı
Jinekomasti Ameliyatı
Karın Germe
Kol Germe
Bacak Germe
Yağ Alma (Laser Veya Vaser)
Brezilya Popo Yapımı (Popoya Yağ Enjeksiyonu)
Kilo Verme Sonrası Vücut Şekillendirme 
Genital Estetik
Dolgu Ve Botoks Uygulamaları

Genel Olarak Yapılan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uygulamaları

İyileşmeyen Ya da Zor İyileşen Yaralar: Diyabet yani şeker hastalığı, damar tıkanıklığı veya yatağa bağımlılık gibi nedenlerle vücutta iyileşmeyen yaralar ortaya çıkabilmektedir. Yara bakımı plastik cerrahinin en önemli kategorilerinden biridir. Yara oluşumunun önüne geçilmesinden başlayıp, yaraların ileri teknolojilerle bakımı, takip edilmesi ve gerektiğinde ameliyata kadar giden aşamalarını kapsamaktadır.

Yara İzleri: Yaralar genellikle her sağlıklı insanda iz ile iyileşir. Cerrahi de bir doku yaralanmasıdır ve iz oluşur. Özel cerrahi teknikler sayesinde bu izler minimum Yanıklar da yara izlerinin önemli nedenlerinden biridir. Plastik cerrahi bir sihir değildir ancak bu gibi durumlarda, ilerlemiş olan teknoloji ve deneyimli ekipler sayesinde uygulanacak çok fazla yöntem bulunmaktadır. 

Yüz Kemiklerinde Kırıklar: Kaza ve çeşitli travmalar dolayısıyla insanların burun, elmacık kemiği veya çene kemiğinde kırıklar oluşabilmektedir. Bu kırıkların onrımında titanyum plak ve vidalar kullanılmaktadır. Sadece görünüm açısından değil, aynı zamanda işlevsel açıdan da yüz kemiklerinin doğru onarımı çok önemlidir.

Deri Kanserleri:  Cilt kanseri görülme sıklığı ozon tabakasının incelmesi ve güneşe maruz kalma nedeniyle günümüzde oldukça artmış durumdadır. Deri kanserleri değişik tiplerde görülmektedir. Bazı türlerinde o bölgenin 3-4 mm deri sınırı ile çıkarılması yeterli olurken bazı türleri oldukça tehlikelidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güneşten korunmadır. Vücutta hızla büyüyen, kaşınan, yara olan, şekil ve renk değiştiren bir ben varsa zaman kaybedilmeden bir plastik cerraha başvurulmalıdır. Bazı durumlarda var olan şüpheli ben uygun sınırlarla ve küçük bir müdahale ile çıkarılıp, incelenmelidir. Tedavi planlaması da bu doğrultuda yapılır.

Genital Organların Doğuştan Gelen Bozuklukları: Halk arasında “peygamber sünneti” olarak da isimlendirilen, erkek çocuklarda idrar deliğinin penisin ucundan değil de daha gerilerden çıkması olarak tanımlanan hipospadias sık görülmektedir. Kızlarda çeşitli nedenlerden ötürü vajina oluşmayabilir. Bu ve benzeri durumlarda plastik cerrahi en uygun tedaviyi önerecektir. 

Meme Rekonstrüksiyonu: Günümüzde her 8 kadından birisi meme kanseri riski ile karşı karşıyadır. Bu durumda memenin tamamı ya da bir kısmının alınması gerekebilmektedir. Onkoloji uzmanı ve cerrahın onayı doğrultusunda plastik cerrahi memenin yeniden oluşturulması için yardımcı olacaktır. Bu ameliyat meme ameliyatı ile aynı anda ya da diğer tedaviler bittikten belirli bir süre sonra olabilir. Tedavide kişinin kendi dokusu veya meme protezi kullanılmaktadır. 

Mikrocerrahi: Mikrocerrahi ile vücudun bir tarafındaki dokuyu damarıyla (bazen de siniri) birlikte vücudun ihtiyaç duyulan tarafına taşımak mümkündür. Bu teknikle, örneğin, çenesi tamamen alınmış bir kişiye kaval kemiğinden çene yapmak, ya da yemek borusu alınmış bir insanın bağırsağının bir kısmı ile yemek borusu yapmak mümkün olmaktadır. Yine aynı şekilde hasar gören sinirler ve damarlar bu şekilde onarılmaktadır. 

Burun, Dudak, Kulak Gibi Uzuvların Onarılması: Kaza, kanser, yanık gibi nedenlerle bu uzuvların tamamı ya da bir bölümü kaybedilebilmektedir. Bu durumda çeşitli ameliyat teknikleri ile orjinale yakın sonuçlar elde edilebilmektedir. Elde edilecek sonuç kaybın derecesine ve nedenine göre değişmektedir.